Merkel Seçim Öncesi Tutuştu, Yine Türkiye Kozuna Sarıldı: Müzakeler Askıya Alınabilir

Almanya'da yapılacak seçimler öncesinde Türkiye kozuna sıkı sıkı sarılan Merkel, AB liderlerinin tepkisine rağmen aynı sözleri tekrarladı: Türkiye ile müzakereler askıya alınabilir.

16 Eylül 2017 / 10:35

Merkel Seçim Öncesi Tutuştu, Yine Türkiye Kozuna Sarıldı: Müzakeler Askıya Alınabilir

Almanya'da yapılacak seçimler öncesinde Türkiye kozuna sıkı sıkı sarılan Başbakan Angela Merkel, dün verdiği demeçte yine Türkiye'yi gündemine aldı. Merkel, yine "Türkiye ile müzakereler askıya alınabilir" dedi. Merkel, sürecin sonlandırılması konusunda ise Birlik içindeki itirazlara dikkat çekti.

DW Türkçe'nin haberine göre Passauer Neuen Presse gazetesine açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) tam üyelik sürecine ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

"MÜZAKERELERİN ASKIYA ALINMASI OY ÇOKLUĞUYLA MÜMKÜN"

Müzakerelerin sonlandırılabilmesi için 28 üye ülkenin oybirliğiyle karar alması gerektiğini ancak bazı ülkelerin buna karşı çıktığını dile getiren Merkel, müzakerelerin askıya alınmasının ise oy çokluğuyla mümkün olduğunu belirtti. Almanya Başbakanı, "Müzakerelerin oy çokluğu kararıyla askıya alınması seçeneği de bulunuyor; tüm seçenekleri değerlendirmemiz gerekiyor" dedi. Merkel, "Benim için önemli olan AB ülkelerinin kamuoyu önünde kavgaya tutuşmaması; ortak bir yol bulmalıyız" diye konuştu.

Almanya Başbakanı gazeteye verdiği mülakatta Türk hükümetine yönelik eleştirilerini de tekrarladı.

ASKIYA ALINMASI İÇİN 28 ÜYEDEN 16'SININ OYU GEREKİYOR

AB'ye aday bir ülkenin tam üyelik müzakerelerinin askıya alınması için 28 üyeden AB içindeki vatandaşların yüzde 65'ini temsil eden 16'sının oyuna ihtiyaç duyuluyor. Söz konusu seçeneğin devreye koyulup, müzakerelerin askıya alınması durumunda Türkiye'ye üyelik öncesi yapılan mali yardımların kesilmesi söz konusu olabilecek.

AB LİDERLERİ ELEŞTİRMİŞTİ

Avrupa Birliği içerisindeki liderler Merkel'in bu açıklamasına farklı tepkiler gösterdi. Başta Fransa olmak üzere birçok ülke Merkel'e karşı çıkmış ve Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu söylemişti.

Reklamın kapanmasına sn kaldı