Yeni Endüstri Bölgesiyle 12 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Bakan Özlü, yeni 5 endüstri bölgesi kurulacağını söyleyerek, "Filyos'ta 2 milyar dolara yakın yatırım yapacağız, 12 bin kişiye yeni bir istihdam kapısı açacağız" dedi.

17 Eylül 2017 / 16:36

Yeni Endüstri Bölgesiyle 12 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, partisinin Ereğli İlçe Başkanlığı'nın bir otelde düzenlenen olağan kongresinde konuştu. Bakan Özlü, 2023 hedeflerindeki en önemli halkalardan birini bilim, sanayi ve teknolojinin oluşturduğunu belirterek, Türkiye'nin bu alanlarda istikrarlı bir biçimde büyümeye, kalkınmaya devam ettiğini aktardı.

"TÜRKİYE SANAYİYLE bÜYÜYECEK"

Türkiye'nin sanayiyle daha da büyüyeceğinin farkında olduklarına değinen Özlü, Hükümet ve Bakanlık olarak, 3 temel hedef üzerinde yoğunlaştıklarını, bunlardan birincisinin "Bilim Merkezi Türkiye", ikincisinin "Teknoloji Üssü Türkiye", üçüncüsünün de "İleri Sanayi Ülkesi Türkiye" hedefleri olduğunu bildirdi. Özlü, bu hedeflere mutlak surette ulaşacaklarını vurguladı.

ZONGULDAK'A FİLYOS ENDÜSTRİ BÖLGESİ KURULACAK

Türk sanayi devriminin önemli köşe taşlarından birisi olan Zonguldak'ın da yaptıkları çalışmalardan nasibini alacağını dile getiren Özlü, şunları söyledi:

"Türkiye'de 5 yeni endüstri bölgesi kuruyoruz. Filyos Projesi, Batı Karadeniz'in ve Zonguldak'ın çehresini değiştirecek. Filyos Endüstri Bölgesi, 40-50 milyar liralık bir ciroya sahip olacak. Filyos'ta 2 milyar dolara yakın yatırım yapacağız. Allah'ın izniyle 12 bin kişiye yeni bir istihdam kapısı açacağız. Peki böylesine makro ölçekli, dev bir proje için neden Filyos'u seçtik? Çünkü, endüstri bölgesinin hemen yanında Türkiye'nin en büyük liman projelerinden biri devam ediyor. Burası, lojistik üs kurma açısından yerli ve yabancı yatırımcılar için çok cazip imkanlar sunuyor çünkü, 607 hektar büyüklüğünde olan bu bölge, karma endüstri bölgesi olması nedeniyle her sektörden yatırımcıyı kendine çekiyor. Filyos Endüstri Bölgesi Projesi, Batı Karadeniz'in sanayi ve lojistik kapasitesini en üst seviyeye çıkaracak.

"GAP KADAR BÜYÜK VE DEĞERLİ PROJELER"

Filyos ve diğer endüstri bölgeleri, en az GAP kadar büyük ve değerli projelerdir.Bu bölgede üretilen demir çelik, yine kendi bölgesinde ham madde olarak kullanılacak.Elektrikli teçhizat imalatı, makine ve ekipman imalatı, motorlu taşıtlar imalatı gibi pek çok alanda faaliyet gösterilecek.Bölgenin kamulaştırma çalışmalarını çok şükür tamamlamış bulunuyoruz. Projeyle bölgeye yapılacak organize sanayi bölgeleri, yeni limanlar, çevre ve dere ıslah çalışmaları buranın cazibesini de mutlaka artıracak.İşsizlik azalacak. Zonguldak ve çevre iller, göç veren değil, göç alan şehirler haline gelecek."

Reklamın kapanmasına sn kaldı