14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ?

    Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü, insanların bir başkasına duydukları sevgiyi kartlar, çiçekler, çikolata ya da sevgi mesajları yollayarak gösterme fırsatı buldukları bir gün. Ya da, gerçekten öyle mi Bu özel günün kökeni hakkında çok fazla birşey bilmiyoruz. Tüm dünyada aşk ve romatizmin kutlandığı özel günlerden biri 14 Şubat ve kimilerine göre bu kutlamanın modern versiyonu, ticari kazançlarını düşünen piyasanın bir ürünü. Takvimlerdeki bu en ihtiraslı gün hakkında ne biliyoruz gerçekten
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? Her yıl 14 Şubat'ta kutlanan Sevgililer Günü, insanların bir başkasına duydukları sevgiyi kartlar, çiçekler, çikolata ya da sevgi mesajları yollayarak gösterme fırsatı buldukları bir gün. Ya da, gerçekten öyle mi? Bu özel günün kökeni hakkında çok fazla birşey bilmiyoruz. Tüm dünyada aşk ve romatizmin kutlandığı özel günlerden biri 14 Şubat ve kimilerine göre bu kutlamanın modern versiyonu, ticari kazançlarını düşünen piyasanın bir ürünü. Takvimlerdeki bu en ihtiraslı gün hakkında ne biliyoruz gerçekten?
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? Başlangıç Hrıstiyanlıktan da önce Sevgililer Günü çok eski bir gelenek. Köklerini Roma döneminde Luepercalia adı verilen ve üç gün süren bir festivalden aldığı düşünülüyor. Doğurganlık tanrısının şerefine gerçekleşen festival Şubat ayının ortasına denk geliyor, baharın resmi başlangıcını müjdeliyordu. Kutlamaların parçası olarak erkekler bir kutunun içine atılmış kağıtlardan kızların ismini çekiyordu. Festival boyunca bu eşleşmede biraraya gelen çiftler sevgili oluyor, hatta belki de evleniyordu.
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? Üç tane Aziz Valentine İlk resmi Aziz Valentine günü Papa Gelasius tarafından 496 yılında 14 Şubat'ta ilan edildi. İsmini o zamanın şehitlerinin birinden alıyordu. Ama bunun hangi şehit olduğu konusunda net bilgiler yok. En yaygın açıklama Aziz Valentine'in Roma'da bir rahip olduğu ve 3. yüzyılda öldürüldüğü yönünde. Ama bu tarihe denk düşen en az iki başka Aziz Valentine daha var. Biri Roma yakınlarında bugün Terni olarak anılan kentten bir papaz, diğeri ise Kuzey Afrikalı bir şehit. Aziz Valentinelar hakkkında bundan başka birşey bilinmiyor ve Roma'daki rahip bu üçü arasından en fazla kabul edilen oluyor. Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'ı hapse atıyor ve sonra ölüme mahkum ediyor. Hapiste Valentine gardiyanın kızına aşık oluyor ve 14 Şubat'ta idama götürülürken kıza "Senin Valentine'ın" imzalı bir aşk mektubu gönderiyor. Günümüzde Sevgililer Günü'nde insanların birbirine kart göndermesinin kökeni işte burada.
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? Kanlı Sevgililer Günü Bu hikayenin geçmişi İmparator İkinci Claudius'a dayanıyor. Claudius evli erkeklerin kötü askerler olduğuna inandığı için evlenmeyi yasaklıyor. Valentine ise evlenmenin Tanrı'nın insan için planladığı şeylerden biri ve ayrıca dünyanın amacı olduğuna inandığı için gizli şekilde insanları evlendirmeye devam ediyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat'ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat'ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? Popülerleşme ve ticarileşme Her ne kadar erken dönem Hristiyanlar Sevgililer Günü'nü kutlamış olsa da, Sevgililer Günü'nün aşkla ve hediye vermekle bu denli sıkı ilişkide olması Orta Çağı ve sonrasını buluyor. İngiliz edebiyatının iki devi, Chaucer ve Shakespeare, bu günün Birleşik Krallık'ta ve sonra Avrupa'da ve Yeni Dünya'da bu denli popülerleşmesinden sorumlu. Sevilen kişilere kartpostal vermek Orta Çağ'da zaten yaygınlaşmıştı ama büyük bir ticaret haline gelmesi 19. yüzyılda oldu, endüstri devrimi kartpostalların fabrika üretimini mümkün kılınca. 1916'da pek de bilinmeyen ABD Missouri'de Kansas merkezli Hallmark Kartları şirketi, seri üretime geçerek, kutlamaların şeklinin hemen hemen bugünkü halini almasına sebep oluyor. Bu şirket şu anda Sevgililer Günü için 132 milyon kartın satıldığı bir endüstrinin parçası.
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? ABD'de Sevgililer Günü %55 kutlamayı düşünüyor $18.9 milyar Tahmin edilen toplam harcama $142.31 Kişi başı ortalama harcama 53.2% Çikolata alacak 51.4% Kart gönderecek, 37.8% Çiçek alacak, 35.1% Dışarı çıkacak. Bugün bu özel gün, dünya çapında özellikle de ABD'de büyük bir iş alanı. Bu özel gün, hem dini, hem romantik hem de ticari özelliklere sahip, bazılarının dediği gibi tıpkı aşk gibi! %55 kutlamayı düşünüyor $18.9 milyar Tahmin edilen toplam harcama $142.31 Kişi başı ortalama harcama 53.2% Çikolata alacak 51.4% Kart gönderecek 37.8% Çiçek alacak 35.1% Dışarı çıkacak ABD Ulusal Perakende Federasyonu
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ? Tüm dünyada 1 milyar kart gönderiliyor! Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.
  • 14 Şubat, Sevgililer Günü Nereden Çıktı ?