4 Ayrı Evde 5 Akrabasını Öldüren Şizofren "Köydeki 5 Kişi Hariç Herkesi Öldüreceğim" Demiş

Konya'da 5 akrabasını 4 ayrı evde öldüren Atılgan Kömür'ün "Köydeki 5 kişi hariç herkesi öldüreceğim" dediği ve köylülerin bunu şaka sandığı ortaya çıktı.

12 Haziran 2017 / 14:56

4 Ayrı Evde 5 Akrabasını Öldüren Şizofren

Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde, şizofreni hastası olduğu iddia edilen 29 yaşındaki şahıs "Darbe olacaksa ilk bu mahalleden başlayacak" diyerek dört evi tek tek dolaşıp 5 yakınını vurarak öldürdü.

Olay bugün saat 06.00 sıralarında eskiden köy statüsünde olan Bulduk Mahallesi'nde meydana geldi. Hayvancılık yapanÿ ve bekar olan Atılgan Kömür (27), iddiaya göre birlikte oturduğu annesiyle kahvaltı yaptıktan sonra pompalı tüfeğini yanına alıp evden ayrıldı. Atılgan Kömür, ilk olarak aralarında husumet bulunduğu ileri sürülen akrabalarından yalnız yaşayan Bekir Kıran'ın (80) evine gitti. Kapıyı açan Kıran'a pompalı tüfekle ateş etti. Kıran, kanlar içinde yere yığılırken Kömür, oradan ayrılıp Mustafa Tokat'ın (80) evine gitti. Burada kapıyı açan Mustafa Tokat'a da ateş açtı, durumu fark eden Tokat'ın eşi ise korkarak eve kaçıp canını kurtardı.

KAHVALTI SIRASINDA VURDU

Atılgan Kömür, Mustafa Tokat'ı öldürdükten sonra, Meryem Tokat (79) ve oğlu Hamit Tokat'ın (51), evine gitti. Evin etrafını kontrol eden Kömür, anne ve oğlun mutfakta kahvaltı yaptığını görünce pencereden onlara ateş açtı.


Daha sonra hızla oradan ayrılan Kömür, Mehmet Tokat'ın (64) evine gitti. Kömür, ailesi ve yakınlarıyla birlikte balkonda oturan Mehmet Tokat'a, silahı doğrulttu. Bu sırada Tokat'ın, aralarında torunlarının bulunduğu aile fertleri ve yakınları, panik içinde eve kaçtı. Kömür de Tokat'ın üzerine ateş açtı. Kömür, Mehmet Tokat'ı, öldürdükten sonra Tokat'ın kardeşi Harun Tokat'ın evine yöneldi. Bu sırada öldürülen Mehmet Tokat'ın ailesi, Harun Tokat'a telefonla durumu anlatıp kapıyı açmamasını söyledi.

SON KURBANINI ÖLDÜREMEDİ

Harun Tokat ise önce dışarı çıkıp Atılgan Kömür'e, müdahale etmek istedi. Ancak eşinin engellemesi üzerine kapıyı açmadı. Atılgan Kömür de kapıya çıkan olmayınca eve ateş açtı. Psikolojik sorunları olduğu ileri sürülen Atılgan Kömür, saldırıların ardından evine dönmek üzere iken evinin yakınlarında saat 07.40'da jandarma tarafından gözaltına alındı.

Kırsal alanda sürekli hayvanlarını otlattığını belirtilen Atılgan Kömür'in, 1'i kız 3 kardeş olduğu ve 2 kardeşinin İsveç'de yaşadığı, kendisinin de bir dönem İsveç'te kaldığı belirtildi.


"AMERİKA BENİM YANIMDA"

İhbar üzerine mahalleye giden Cihanbeyli İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, akrabalarını öldürerek kaçmaya hazırlanan cinayet zanlısını yakaladı. Gözaltına alınan cinayet zanlısı Atılgan Kömür'ün, "Bu köydekiler satılmış ve ajan. Hepsi işbirlikçi. Darbe olacaksa ilk bu mahalleden başlayacak. Amerika benim yanımda" dediği ileri sürüldü.

Jandarma ekiplerinin evinde arama yaptığı Atılgan Kömür'ün bilgisayarına, cep telefonlarına ve okuduğu kitaplara el konuldu. El konulan kitaplar arasında, "Kürdistan'da iki yıl, Kürdistan tarihçesi ve Hitlerin Ordusu" gibi kitapların yer aldığı belirtildi. 10 yıl önce babası vefat eden cinayet zanlısı Atılgan K.'nın çobanlık yaparak küçükbaş hayvanlarını otlattığı, annesi Hatice K. ile birlikte tek katlı evlerinde yaşadığı öğrenildi. Şizofreni hastası olduğu düşünülen şahısla ilgili güvenlik güçlerine bugüne kadar hiç şikayette bulunulmadığı, şahsın doktor raporu olmadığı ve tedavi de görmediği belirtildi. Olaydan sonra şahsın annesi zarar görebileceği endişesiyle jandarma tarafından mahalleden çıkarıldı. Ölen 5 kişinin cenazeleri olay yerinde yapılan incelemelerin ardından otopsi için Cihanbeyli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

10 GÜN ÖNCE DE LASTİKLERİNİ KESMİŞ

Adının açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı, "Atılgan Kömür, saldırıyı gerçekleştirirken, çevredekilerden uyaranlar oldu. Ancak hiç kimseyi dinlemedi. Onlara 'Korkmayın size bir şey yapmayacağım' dedi. Onlar daÿkorkup kapılarını kilitlediler. Atılgan, 10 gün önce öldürdükleri kişilerin araçlarının lastiklerini kesmişti. Onlar da şikayetçi olmamıştı. Atılgan, çok kitap okurdu. Özellikle cinayet romanları okurdu. Onlardan etkilenmiş olabilir. Daha önce "Köydeki 5 kişi hariç herkesi öldüreceğim" demişti. Tabi biz bunu şaka sanmıştık. Böyle bir katliam yapacağı aklımıza gelmezdi" dedi.


'HAK ETTİLER' DEDİ!

Akrabası 5 kişiyi öldürdükten sonra jandarma tarafından gözaltına alınan Atılgan Kömür'ün, ilk ifadesinde "Gittim vurdum. Bunlar Amerikan ajanı" dediği öğrenildi. Sağlık kontrolünden geçirilmek için Cihanbeyli Devlet Hastanesi'ne getirildiği sırada, "Canı cehenneme" diye bağıran Kömür, gazetecilerin 'Niçin öldürdünüz?' sorusu üzerine gülümseyerek, "Hak ettiler" dedi.

ANNESİ FENALAŞTI, HASTANEYE KALDIRILDI

Saldırının ardından Atılgan Kömür'ün annesi güvenlik gerekçesiyle Cihanbeyli Jandarma Komutanlığı'na getirildi. Ancak fenalaşması üzerine hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındı.