700 Manda Sabahın İlk Işıklarıyla Beraber Erciyes Dağı Eteklerine Koşuyor

Kayseri'de sabahın ilk ışıklarında köy meydanına getirilen yaklaşık 700 manda, ardından Erciyes Dağı eteklerine götürülerek, sulak alanlarda otlatılıyor.

08 Temmuz 2017 / 12:16

700 Manda Sabahın İlk Işıklarıyla Beraber Erciyes Dağı Eteklerine Koşuyor

Kayseri'nin İncesu ilçesi Dokuzpınar Mahallesi'nde vatandaşların beslediği, sütü ilgi gören 700 manda, çoban Murat Baykara(32) tarafından sabahın ilk ışıklarıyla beraber Erciyes Dağı eteklerine götürülerek, Karasazlık bölgesindeki sulak alanlarda gün boyu otluyor.

Gün batımına yakın tekrar ahırlarının yolunu tutan sürüyü, çoban Baykara "Poyraz" adını verdiği emektar atıyla takip ediyor.

"HAYVANLARI OTLUK ALANLARA GÖTÜRÜRÜZ"

Baykara, çocukluğundan beri hayvancılık işleriyle uğraştığını belirterek, "Saat 06.00 gibi yola çıkarız. Hayvanları otluk alanlara götürürüz. Hayvanlar akşama kadar orada yayılır. Akşam da yine aynı yoldan köye getiririz." dedi.

"BU İŞİN SOSYAL VE SAĞLIK GÜVENCESİ YOK"

Mesleğin zorluklarına değinen Baykara, "Koruma altındaki otluk alanlar var. Hayvanlar bazen oraya kaçıyor ve kontrol etmek çok zor oluyor. Yağmurlu ve soğuk havalarda işimiz zorlaşıyor. Yer ıslak olduğu zaman hayvan gömülüyor, suya girip çıkamıyor. Bu işin sosyal ve sağlık güvencesi yok. Çok iyi bir getirisi de yok. O yüzden kimse çoban olmak istemiyor."