Benzerlik Yüzünden 17 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yattı

ABD'nin Kansas eyaletinde soygun suçundan hapse mahkum edilen Richard Anthony Jones, gerçek suçluya benzerliği nedeniyle 17 yıl suçsuz yere hapis yattı.

12 Haziran 2017 / 09:27

Benzerlik Yüzünden 17 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yattı

ABD'nin Kansas eyaletinde gerçekleşen bir silahlı soygun suçu için 19 yıl hapse mahkum edilen bir adam, kendisine kopyası kadar benzeyen şüpheli adam bulunduğunda bırakıldı. Sadece görgü tanıklarının ifadeleriyle teşhis edilerek yakalanan Richard Anthony Jones, yeterli kanıt bulunamadığı için 17 yıl sonra salıverildi.

"SANIRIM TANRI BENİ KUTSADI"

Tanıklar, iki adamın birbirinden ayrılamayacak kadar benzediğini söyledi. Jones, kendisine bu kadar benzeyen diğer adamı bulmanın "samanlıkta iğne aramak" kadar zor olduğunu belirtti.
Serbest bırakılan Jones, "Şansa inanmam ama sanırım Tanrı beni kutsadı" dedi.

İLK İSİMLERİ BİLE AYNI

1999'da Kansas'ta bir parkta oturan insanların soyguna uğraması sonrası yakalanarak suçlu bulunan Jones, "Bütün temyiz başvurularım reddedildi. Zor bir yolculuktu" diye açıkladı.
Bir gün Jones'un yanındaki mahkumlar, Ricky olarak bilinen bir adama ne kadar benzediğinden bahsettiler. Üstelik ilk isimleri de aynıydı.

Ricky'nin fotoğrafını gösterdiklerinde ise, bütün taşlar yerine oturdu.


RICKY SUÇU İŞLEDİĞİNİ KABUL ETMEDİ

John 2015'te yanlışlıkla cezalandırılan mahkumlara destek veren Midwest Innocence Project adlı inisiyatife Ricky adlı bir adamdan bahsettiğinde, buradaki araştırmacı avukatlar devreye girdi.

Avukatları Jones'ın olay gerçekleştiğinde kız arkadaşı ve onun ailesiyle olduğunu beyan etti.
Yalnızca Ricky adıyla bilinen benzeri için, henüz bir dava açılmadı. Jones'ın yeniden yargılandığı duruşmada ifade veren Ricky adındaki adam, suçu işlediğini de kabul etmedi.

Polisin 17 yıl önce kimlik belirleme prosedürlerinde ciddi hatalara düştüğü eleştirisi yapıldı. Özgürlüğüne kavuşan Jones ise, tekrar çocukları ve ailesiyle birlikte olmaktan mutlu.