Çete Çökertildi: FETÖ'cüler Konsolosluk Araçlarıyla Yurt Dışına Çıkarılmış

Edirne'de Üst düzey FETÖ'cüleri konsolosluklara ait araçlarla yurt dışına kaçıran çete çökertildi. MİT müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcının yeri de bu operasyon kapsamında saptandı.

24 Şubat 2017 / 13:38

Çete Çökertildi: FETÖ'cüler Konsolosluk Araçlarıyla Yurt Dışına Çıkarılmış

Edirne'de FETÖ/PDY soruşturma kapsamında aranan şüpheli ve yakınlarını konsolosluklara ait araçlarla Kapıkule Sınır Kapısı'ndan kaçırdıkları tespit edilen şebeke, Edirne polisinin düzenlediği operasyonla çökeltildi. İstanbul'da yakalanan ve aynı şüphelilerce yurt dışına kaçışları planlanan eski Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, Selam Tevhit dosyası hakimlerinden eski Hakim Dursun Ali Gündoğdu ve eski Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in de aynı operasyon kapsamında yerlerinin tespit edildiği ortaya çıktı.

14 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aranan üst düzey yönetici konumundaki şüphelilerin, Türkiye'de Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelere ait konsoloslukların kullanmadığı yada değiştirmeyi planladığı araçları satış amacıyla velaket alarak Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkardıkları sırada kaçırdıkları bilgisine ulaştı. Olayla ilgili soruşturma başlatan Edirne polisi, kimlikleri belirlenen şüphelileri takibe aldı. 10 Şubat tarihinde Dışişleri Bakanlığı'nda memur olan ve FETÖ bağlantısı nedeniyle ihraç edilen hakkında yakalama kararı bulunan F.N.Y.'nin aynı yöntemle yurt dışına çıkarılacağını öğrendi. Araç ve şüpheliler Kapıkule Sınır Kapısı'na geldiğinde KOM ekipleri operasyon düğmeye bastı. FETÖ şüpheli F.N.Y. ile şebeke üyesi olduğu belirlenen 14 şüpheli çeşitli adreslere baskınlar düzenlenerek gözaltına alındı.


HAKİM VE SAVCILARI DA KAÇIRACAKLARDI

Şüphelilerin alınan ifadelerinde MİT müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran eski Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, Selam Tevhit dosyası hakimlerinden eski Hakim Dursun Ali Gündoğdu ve eski Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in de aynı yöntemle yurt dışına çıkarılacağı belirlendi. İstanbul'da saklandıkları adresleri belirlenen şüpheliler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne verilen bilgiler sayesinde 17 Şubat tarihinde yakalanarak gözaltına alındı. Üç şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.


5'İ SERBEST KALDI, 9'U TUTUKLANDI

Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince işlemleri tamamlanan şüpheliler A.A., K.G., M.A.Ö., Ö.B.A. ve M.Y.M. emniyetten serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler T.E., T.D.V., E.M.M., FETÖ'den aranan F.N.Y., S.Ç., S.Ö., E.Ö., G.S. ve Y.K. tutuklanarak cezaevine konuldu.