G20 Ateşi, Hamburg'u Yaktı!

Protestolar dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerini bir araya getiren G-20 Zirvesi'ni gölgede bıraktı. Polis olayların yaşandığı bölgede her eve girdi. Vatandaşları "Fotoğraf paylaşmayın" diye uyardı.

08 Temmuz 2017 / 01:22

G20 Ateşi, Hamburg'u Yaktı!

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerini Almanya'da bir araya getiren G-20 zirvesi 'Cehenneme hoş geldiniz' adlı gösteriler nedeniyle gecikmeli başladı. Hamburg'da sayıları 100 bini bulan küreselleşme karşıtı gruplar yolları kapattı, barikatları, araçları ateşe verdi. Polisin göstericilere tazyikli su ve gazla müdahale ettiği olaylarda Hamburg dumanla kaplandı. Hamburg polisi gece saatlerinde göstericilere müdahale etmeye başladı ve olayların yaşandığı bölgede her eve girileceğini açıkladı. Ayrıca polis, Twitter hesabından medyadan ve olay yerinde bulunan kişilerden görüntü almamalarını ve paylaşmamalarını istedi. Sabaha karşı polisin sert müdahalede bulunduğu Schanzenviertel semtindeki Schulterblatt Caddesi kısmen kontrol altına alındı.


POLİS MÜDAHALE ETTİ

Schanzenviertel semtinde toplanarak barikatları ateşe veren şiddet yanlısı ve aşırı sol gruplara karşı bir süre geri planda bekleyen polis ekipleri, daha sonra göstericilere toplumsal olaylara müdahale araçlarından (TOMA) tazyikli su ile sert müdahalede bulundu.

Yüzlerini kapatan göstericiler ise polise taş ve şişe fırlatarak karşılık verdi.

Olay yerine gelen ağır silahlı özel kuvvet ekipleri de bölgeye girdi.

"GÖRÜNTÜ PAYLAŞMAYIN"

Ayrıca Hamburg polisi, Twitter hesabından, medya kuruluşları ve bölgede bulunan kişilere olay yerinden görüntü almamaları ve paylaşmamaları yönünde uyarıda bulundu.


"POLİS BÖLGEDEKİ TÜM EVLERE GİRECEK"

Hamburg polis sözcüsü Timo Zill, özel televizyon kanalı Ntv'ye yaptığı açıklamada, polisin göstericilerin olduğu alana girdiğini söyledi.

Polis ekiplerinin bölgede her eve gireceğini belirten Zill, dünden bu yana devam eden gösterilerde 197 polisin yaralandığını ifade etti.

Bölgede çok sayıda polis görev yapıyor.

Öte yandan, bölgedeki bazı mağazaların yağmalandığı görüldü.


POLİS EVLERE GİRDİ

Ağır silahlı ekipler, göstericilerin polise saldırmak üzere molotofkokteyli gibi malzemelerin temini için hazırlık yaptığı bilgisini edinerek eylemlerin merkezi Schulterblatt'taki protestoculara müdahale etti. Ayrıca güvenlik birlikleri caddede bulunan evlere girdi, binaların çatılarında konuşlandı.

SABAHA KARŞI KISMEN KONTROL SAĞLANDI

Tazyikli su ve biber gazı kullanarak kendilerine taş ve şişe atan göstericileri dağıtan polisler, protestoculardan bazılarını gözaltına aldı. Göstericilerin bir çoğu ise yan sokaklara kaçtı.

Müdahalenin ardından polis, caddenin kısmen kontrol altına aldığını duyurdu.


MAĞAZALARI YAĞMALADILAR

Schanzenviertel bölgesinde kimi saldırganlar küçük gruplar halinde çevreye zarar vermeyi ve mağazaları yağmalamayı sürdürdü.

Protestocular daha sonra Schlump semtinde barikatlar kurdu ve polise saldırdı.
Polis, bu bölgede trafiği kapatarak göstericilere müdahalede bulundu.


Gün boyu kentin dört bir yanında polisler kovaladı, protestocular kaçtı.

20 BİN POLİS 100 BİN EYLEMCİ

20 bin polisin görevlendirildiği Hamburg'da farklı noktalarda toplam 100 bin kişinin eylem yaptığı tahmin ediliyor. Polis, 100 bin eylemciden 8 bininin şiddet kullanmaya meyilli olduğunu ifade etti. Olaylarda 159 polis yaralandı. Yaralanan eylemcilerin sayısı ise netleşmedi. 45 eylemci gözaltına alındı, 12 kişi tutuklandı. Hamburg polisinin 'yardım' talebi üzerine Baden Württemberg'den 200 polis takviyesi yapıldı.