İngiltere'deki Tarihi Buluşa Türk Bilim İnsanından İmza

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Araştırma görevlisi olan Berna Sözen, Cambridge Üniversitesi'nde doğal bir fare embriyosuna benzeyen bir yapı oluşturan ekip yer aldı.

07 Mart 2017 / 15:54

İngiltere'deki Tarihi Buluşa Türk Bilim İnsanından İmza

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Berna Sözen'in, Cambridge Üniversitesi'nde doğal bir fare embriyosuna çok benzeyen yapay bir yapı oluşturan ekipte yer aldığı açıklandı.

DOĞAL FARE EMBRİYOSUNA ÇOK BENZİYOR

Akdeniz Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, aralarında bir Türk bilim insanının da bulunduğu, Cambridge Üniversitesi'nden bir ekip, biyolojik materyal kullanarak doğal bir fare embriyosuna çok benzeyen bir yapı oluşturmayı başardı.

Profesör Magdalena Zernicka-Goetz'in yürütücülüğünü yaptığı çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi Berna Sözen de Sarah Ellys Harrison ile birinci isim yazarlığını paylaştı.

"İNSAN EMBRİYOLARI ÜZERİNDE ÇALIŞMAK ZORUNDA KALINMAYACAK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Berna Sözen, buluşun insan embriyoları üzerinde çalışmak zorunda kalmadan, insan gelişiminin bu kritik aşamasındaki önemli olayları incelemelerine izin vereceğinin altını çizdi. Sözen, "Yapay embriyoları ilk kez mikroskop altında görüntülediğimiz ve ne kadar büyük oranda gerçek embriyolarla benzerlik gösterdiğini incelediğimiz an, tam anlamıyla inanılmazdı." ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENDİ

Tüm bilimsel çevreler tarafından "tarihi bir buluş" olarak nitelendirilen çalışma, Wellcome Trust ve Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da finanse edildi. Bilimsel ekip içerisinde yer alan Berna Sözen de TÜBİTAK'ın yurt dışı araştırma burs programı tarafından desteklendi.