Kalp Hastası Adam, Ameliyatsız Yöntemle Sağlığına Kavuştu

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle kalp hastası ameliyatsız olarak sağlığına kavuşturuldu.

07 Mart 2017 / 10:22

Kalp Hastası Adam, Ameliyatsız Yöntemle Sağlığına Kavuştu

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde, kalp hastası vatandaşın ameliyatsız olarak sağlığına kavuşması sağlandı. Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Mustafa Demirtaş, 65 yaşındaki hastanın doğuştan kalınlaşan kalp duvarını alkolle incelttiklerini, bir daha daralmaması için ilaçlı stent kullanarak tıkalı damarını açtıklarını, aynı anda yaptıkları bu işlemlerin dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

DOĞUŞTAN KALP HASTASI

Muş'ta yaşayan 8 çocuk babası emekli 65 yaşındaki Mehmet Aydın, 4 yıl önce yürümekte zorlanıp nefes almakta güçlük çekmeye başladı. Son 6 ayda şikayetleri daha da artan Mehmet Aydın, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvurdu. Prof. Dr. Mustafa Demirtaş'ın muayene ettiği hastada doğuştan kalp hastalıkları saptandı. 10 gün önce Mehmet Aydın, Prof. Dr. Mustafa Demirtaş ile Yrd. Doç. Dr. Onur Sinan Deveci ve Yrd. Doç. Dr. Rabia Eker Akıllı tarafından ameliyat edildi. Sağlığına kavuşan Mehmet Aydın, "Merdiven çıkamıyordum, yürüyemiyordum, nefesim kesiliyordu. Ameliyat oldum ve kendimi çok iyi, delikanlı gibi hissediyorum. Ayağa kalktığım zaman eski günlerimdeki gibi yürüyüp bol bol dua edeceğim. Doktorlara çok teşekkür ederim" dedi.


"İLKE İMZA ATTIK"

Aynı anda yaptıkları operasyonun dünyada bir ilk olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Demirtaş operasyonu şöyle anlattı:

"Hastamızda göğsünde sıkışma, yorulma gibi şikayetler vardı. Yapılan incelemelerde kalbin çıkışını daraltan kalp kası kalınlaşmasıyla karakterize doğuştan olan bir hastalığı saptandı. İncelemede kalbin yüzde 80'ini sulayan damarın yüzde 90 civarında dar olduğu gözlendi. İlk etapta kalp duvarı doğuştan kalınlaşan bu hastaya önce alkolle inceltme işlemi yapıldı. Arkasından hasta bir daha da daralma olayını yaşamasın diye ilaçlı stentle o tıkalı damar açıldı. Yani kalbin çıkışını daraltan bölgenin damarı alkolle yıkanarak yol açıldı, inceltildi ve kalbin yüzde 80'ini sulayan ve performansını sağlayan önemli damar da ilaçlı stentle açılmış oldu." dedi.

"DÜNYADA BİR İLKE İMZA ATTIK"

Hasta için iki büyük cerrahi işlemin önüne geçildiğini belirten Demirtaş, "Normalde bu stent işlemi çok rutin uygulanan bir şey. Ama alkolle inceltme işlemini başarıyla yaptıktan sonra ilaçlı stendi uygulayarak dünyada bir ilke imza atmış olduk klinik olarak. Ekibime onun için çok teşekkür ediyorum. Hasta şu anda beklediğimizden daha iyi. Hemen taburcu edeceğiz." açıklamasında bulundu.