Valilik Açıkladı! PKK'nın Herekol Dağı Yapılanması Çökertildi, Büyük Cephanelik Ortaya Çıktı

Siirt'te düzenlenen operasyonda İranlı terörist deşifre edince PKK'nın büyük bir cephaneliği ortaya çıkarıldı. Valilik açıklamasında, "Herekol Dağı yapılanması çökertildi" ifadesini kullandı.

08 Temmuz 2017 / 11:34

Valilik Açıkladı! PKK'nın Herekol Dağı Yapılanması Çökertildi, Büyük Cephanelik Ortaya Çıktı

Siirt Valiliği, Pervari ilçesi Doğan Köyü sınırları içerisinde bulunan Yazlıca Herekol Dağı bölgesinde 3´üncü Komando Tugay Komutanlığı, Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanlığı, Siirt İl Jandarma Komutanlığı ve Güvenlik Korucuları unsurlarınca başlatılan Şehit Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker-01 operasyonu kapsamında, İran uyruklu bir teröristin yer göstermesi sonucu PKK'nın büyük cephaneliğinin bulunduğunu açıkladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, terör örgütünün Herekol Dağı yapılanmasının çökertildiği ifade edildi.

DAHA ÖNCE SAĞ OLARAK YAKALANAN İRAN UYRUKLU TERÖRİST DEŞİFRE ETTİ

Siirt Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Terör örgütünün Yazlıca-Herekol dağı yapılanması çökertildi. 7 Temmuz 2017 günü saat 12.30 sıralarında Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı unsurları tarafından daha önce sağ olarak yakalanan İran uyruklu bir bölücü terör örgütü mensubunun yer göstermesi sonucu, terör örgütünün silah deposu olarak kullandığı değerlendirilen mağara içerisinde gizlenmiş çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat ele geçirilmiştir. Mağara içinde 42 değişik çap ve markada uzun namlulu tüfek, 175 doçka uçaksavar mühimmatı, 550 uçaksavar mühimmatı, 10 bin 200 Bixi mühimmatı, 100 G-3 mühimmatı, 3 bin 750 kalaşnikof mühimmatı, 9 antitank ve antipersonel mayın, 21 el bombası, 15 60 mm'lik havan mühimmatı, 23 antitank roketatar mühimmatı, 63 roketatar sevk fişeği, 20 antipersonel roketatar mühimmatı, 2 kilogram dinamit lokumu, 10 kilogram C3 plastik patlayıcı, 2 bin elektrikli fünye, 547 AK-47 mühimmatı ve bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir."

ÇOK SAYIDA ÖRGÜTSEL MALZEME ELE GEÇİRİLDİ

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında 7 Temmuz günü saat 14.30 sıralarında Şehit Güvenlik Korucusu Adil Kamel-08 operasyonu kapsamında yapılan arama ve tarama faaliyetinde örgütsel malzemelerin ele geçirildiği belirtilen açıklamada da, "40 metre elektrik kablosu, 2 fünye, 3 EYP düzeneği, 25 pil, 18 jelikan bidon, 405 kilogram amonyum nitrat, 1 harita, 4 dijital materyal, 1 el bombası ve 1 akü ele geçirilmiştir. Ayrıca, 7 Temmuz 2017 günü saat 17.30 sıralarında Siirt'in Baykan İlçesi kırsalında Siirt İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan istihbari çalışmalar sonucunda bir mağara içerisinde; 5 kilogram amonyum nitrat, 1 el yapımı güneş paneli, 3 orta boy tüp, 4 kilogram sentetik tiner ve 1 akü ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır. Halkımızın huzur ve güvenliği amacıyla bölgede geniş kapsamlı operasyonlar devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.